Answer: 0.024 ml of hydrogen gas are collected at
and 755.5mmHg in this single replacement reaction
Step-by-step explanation:
To calculate the moles :

To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:

The balanced chemical reaction is:

According to stoichiometry :
2 moles of
require = 1 mole of

Thus 0.976 moles of
will require=
of

Thus
is the limiting reagent as it limits the formation of product and
is the excess reagent.
As 2 moles of
give = 2 moles of

Thus 0.976 moles of
give =
of

According to ideal gas equation:

P = pressure of gas = 755.5 mmHg = 0.994 atm (760 mm Hg = 1 atm )
V = Volume of gas in L = ?
n = number of moles = 0.976
R = gas constant =

T =temperature =


(1L=1000ml)
Thus 0.024 ml of hydrogen gas are collected at
and 755.5mmHg in this single replacement reaction