Answer:
$8.76
Step-by-step explanation:
Total cost of inventory = (10,000 * $9) + (9,000 * $9) + (6,000 * $8) = $219,000
Total units of inventory = 10,000 + 9,000 + 6,000 = 25,000
The weighted-average cost per unit = $219,000 / 25,000 = $8.76
5.8m questions
7.5m answers