Answer:
The center of mass move with the velocity of -3.487 m/s.
Step-by-step explanation:
Given values of block A.
Mass of block A, (M1) = 4 kg
Speed of block A, (V1) = 2 m/s
Given values of block B.
Mass of block B, (M2) = 8.4 kg
Speed of block B, (V2) = -6.1 m/s
Below is the formula to find the velocity of center of mass.



