Answer:
5 units and $2,175
Step-by-step explanation:
a. The computation of the economic order quantity is shown below:
=

=

= 2,000 units
The total cost of ordering cost and carrying cost equals to
= Annual ordering cost + Annual carrying cost
= Purchase cost + Annual demand ÷ Economic order quantity × ordering cost per order + Economic order quantity ÷ 2 × carrying cost per unit
= 10,000 × $8 + 10,000 ÷ 2,000 × $150 + 2,000 ÷ 2 × $0.75
= 80,000 + $750 + $750
= $81,500
Now in case of ordering 5,000 yields at discount price of $6.50 the total cost is
= Purchase cost + Annual demand ÷ Economic order quantity × ordering cost per order + Economic order quantity ÷ 2 × carrying cost per unit
= 10,000 × $6.50 + 10,000 ÷ 5,000 × $150 + 5,000 ÷ 2 × $0.75
= $65,000 + 300 + $1,875
= $67,175
Therefore there will be 5 units should store at a time and cost of inventory is 300 + $1,875 = $2,175