119k views
4 votes
Q7: A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?

User Wasmoo
by
8.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.40 cents per lemon

Explanation:

Divide 2.00 by 5

User Mike Feltman
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories