166k views
0 votes
A 2-cup bottle of glass cleaner costs $9.12. What is the price per fluid ounce

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.57

Explanation:

In one cup there are eight fluid ounces

To find the cost per fluid ounce all you have to do is divide the price by how many ounces]

To find ounces= 2x8=16

To find price per ounce 9.12/16= .57

User Christian Geier
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories