142k views
3 votes
The Sanding Department of Quik Furniture Company has the following production and manufacturing cost data for March 2020, the first month of operation. Production: 6,240 units finished and transferred out; 3,000 units started that are 100% complete as to materials and 20% complete as to conversion costs. Manufacturing costs: Materials $36,960; labor $21,400; overhead $30,242. Prepare a production cost report. (Round unit costs to 2 decimal places, e.g. 2.25 and other answers to 0 decimal places, e.g. 125.)

1 Answer

5 votes

Answer:

Cost of goods transferred out $71,061.012

Value of closing inventory = $17,540.98

Step-by-step explanation:

Cost per equivalent unit = Cost /total equivalent unit

Material

Equivalent unit = (100%×6,240) +( 100%× 3,000) = 9240

Cost per equivalent unit = $36,960/9,240 units= 4

Labour

Equivalent unit = (100%×6,240) + ( 25%× 3,000)= 6990 units

Cost per equivalent unit = ( 21,400 + 30,242)/6990 = 7.387982833

Cost of goods transferred out= (6,240× 4) + (7.38×6,240)=71,061.012

Value of closing inventory = (3,000× 4) + (7.38× 25%*3000)= 17,540.98

Cost of goods transferred out $71,061.012

Value of closing inventory = $17,540.98

User Terry Carmen
by
4.6k points