menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $28.76. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $per pair of gloves.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $28.76. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $per pair of gloves.
asked
Nov 20, 2021
162k
views
3
votes
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $28.76. What is the unit price of the pairs of gloves?
The unit price is $per pair of gloves.
Mathematics
high-school
SupremeA
asked
by
SupremeA
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer: $7.19
Explanation:
28.76/4=7.19
Ziyu
answered
Nov 25, 2021
by
Ziyu
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 11, 2022
211k
views
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $per pair of gloves.
Fbstj
asked
Mar 11, 2022
by
Fbstj
7.5k
points
Mathematics
college
2
answers
0
votes
211k
views
asked
May 21, 2024
215k
views
A package of 6 pairs of insulated socks costs $47.34. What The unit price is $per pair of socks. What is the unit price of the pairs of socks?
Ksm
asked
May 21, 2024
by
Ksm
7.8k
points
Business
high-school
1
answer
4
votes
215k
views
asked
May 2, 2021
39.8k
views
Safeway sells three bags of chips for $12.99. Piazza's sells five bags of the same chips for $15.75. Who has the better deal at $per bag.
Jack Casas
asked
May 2, 2021
by
Jack Casas
7.6k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
39.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org