162k views
3 votes
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $28.76. What is the unit price of the pairs of gloves?

The unit price is $per pair of gloves.

User SupremeA
by
4.3k points

1 Answer

5 votes

Answer: $7.19

Explanation:

28.76/4=7.19

User Ziyu
by
5.1k points