216k views
10 votes
Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 1010 pounds of candy he buys, he pays \$ 12$12. ​What is the cost, per pound, for the candy? ​

User Chad
by
7.7k points

1 Answer

6 votes
Assuming the amount he pays for 1010 pounds is $1212, the amount per pound is $.83 per pound
User Khoa Bui
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories