menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 1010 pounds of candy he buys, he pays \$ 12$12. What is the cost, per pound, for the candy?
asked
May 13, 2023
216k
views
10
votes
Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 1010 pounds of candy he buys, he pays \$ 12$12. What is the cost, per pound, for the candy?
Mathematics
high-school
Chad
asked
by
Chad
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Assuming the amount he pays for 1010 pounds is $1212, the amount per pound is $.83 per pound
Khoa Bui
answered
May 17, 2023
by
Khoa Bui
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 18, 2021
22.0k
views
MaverickMaverick Co. budgets production of 120 comma 000120,000 units in the next year. MaverickMaverick's CFO expects that each unit will take 1010 hours to produce at an hourly wage rate of $ 12$12
Walidix
asked
Aug 18, 2021
by
Walidix
8.0k
points
Business
college
1
answer
4
votes
22.0k
views
asked
Mar 3, 2022
57.7k
views
A 1010-ounce package of cashews costs \$ 8.11$8.11, and a 1616-ounce package of cashews costs \$ 12$12. a. What is the cost per ounce for the 1010-ounce package of cashews? b. What is the cost per
Andrej Debenjak
asked
Mar 3, 2022
by
Andrej Debenjak
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
19
votes
57.7k
views
asked
Feb 19, 2020
121k
views
The Akron Slugger Company produces various types of wooden baseball bats. It has calculated the average cost per unit of a production level of 7 comma 9007,900 bats to be $ 12$12. If $ 22 comma 600$22,
Mansour Alnasser
asked
Feb 19, 2020
by
Mansour Alnasser
7.1k
points
Business
college
1
answer
2
votes
121k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org