231k views
2 votes
Easter is having some friends over and is buying some drinks. she buys a 10pack of canned soda for $34.00.

what is the unit rate for the soda in $/can?

User BeGreen
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$3.40 per can

Explanation:

Take total cost of $34.00 and divide by how many cans (10)= 3.40 this is your price per can.

User Bhagwati Malav
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories