231k views
2 votes
Easter is having some friends over and is buying some drinks. she buys a 10pack of canned soda for $34.00.

what is the unit rate for the soda in $/can?

User BeGreen
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$3.40 per can

Explanation:

Take total cost of $34.00 and divide by how many cans (10)= 3.40 this is your price per can.

User Bhagwati Malav
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.