Answer:
$3.75/lb
Explanation:
First, let's set up a proportion. The top number represents the cost, while the bottom number represents how many pounds. In order to get a unit rate, we need to figure out how much it costs for 1 pound.
![(13.5)/(3.6) =(x)/(1)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/8h76btubdyjwkk9vn1o9o9g6pbyk1su7jg.png)
Now, cross multiply. To cross multiply, you would multiply 13.5 by 1 and 3.6 by x.
![13.5 * 1 =13.5\\3.6*x=3.6x](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/2ty46l3dzcpwylcbtk2ea4kc7ui4sozeue.png)
Set these two equal to each other.
![13.5=3.6x](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/4jozmznbwgoskaqhbimfm18qkj13zou1fi.png)
Divide both sides by 3.6 to get x.
![(13.5)/(3.6) =(3.6x)/(3.6)\\x=3.75](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/60nhlm9tidoundgcc37bo30zj507otjs9y.png)
For unit rates, you have to write your answer as per unit. To do that, put a slash next to your answer, and then your unit.
$3.75 / lb (unit)