97.3k views
2 votes
Write the phrase as a unit rate.
$13.50 for 3.6 lb
Alb
Please help FAST

User Esafwan
by
4.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$3.75/lb

Explanation:

First, let's set up a proportion. The top number represents the cost, while the bottom number represents how many pounds. In order to get a unit rate, we need to figure out how much it costs for 1 pound.


(13.5)/(3.6) =(x)/(1)

Now, cross multiply. To cross multiply, you would multiply 13.5 by 1 and 3.6 by x.


13.5 * 1 =13.5\\3.6*x=3.6x

Set these two equal to each other.


13.5=3.6x

Divide both sides by 3.6 to get x.


(13.5)/(3.6) =(3.6x)/(3.6)\\x=3.75

For unit rates, you have to write your answer as per unit. To do that, put a slash next to your answer, and then your unit.

$3.75 / lb (unit)

User Rjnilsson
by
5.2k points