Answer:
$3.75/lb
Explanation:
First, let's set up a proportion. The top number represents the cost, while the bottom number represents how many pounds. In order to get a unit rate, we need to figure out how much it costs for 1 pound.
Now, cross multiply. To cross multiply, you would multiply 13.5 by 1 and 3.6 by x.
Set these two equal to each other.
Divide both sides by 3.6 to get x.
For unit rates, you have to write your answer as per unit. To do that, put a slash next to your answer, and then your unit.
$3.75 / lb (unit)