87.6k views
1 vote
A 64-ounce carton of orange juice costs $3.69. Find the unit price per ounce

to the nearest tenth of a cent​

User Marjer
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The unit price per ounce is $0.058

Explanation:

The unit price per ounce is how much each ounce costs.

This can be solved by a rule of three.

64 ounces cost $3.69. How much does an ounce cost?

64 ounces - 3.69

1 ounce - x


64x = 3.69


x = (3.69)/(64)


x = 0.058

The unit price per ounce is $0.058

User Kumiau
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories