Answer:
The unit price per ounce is $0.058
Explanation:
The unit price per ounce is how much each ounce costs.
This can be solved by a rule of three.
64 ounces cost $3.69. How much does an ounce cost?
64 ounces - 3.69
1 ounce - x
![64x = 3.69](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/4v6ue35urorc5qilaztmhnpg09vy02lss1.png)
![x = (3.69)/(64)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/un9mjho3iq956uf5e5uf8yjsn2lok0ro7u.png)
![x = 0.058](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/pd2fa4aziqmp9t8hbjf91bqjs818w8zo88.png)
The unit price per ounce is $0.058