87.6k views
1 vote
A 64-ounce carton of orange juice costs $3.69. Find the unit price per ounce

to the nearest tenth of a cent​

User Marjer
by
4.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The unit price per ounce is $0.058

Explanation:

The unit price per ounce is how much each ounce costs.

This can be solved by a rule of three.

64 ounces cost $3.69. How much does an ounce cost?

64 ounces - 3.69

1 ounce - x


64x = 3.69


x = (3.69)/(64)


x = 0.058

The unit price per ounce is $0.058

User Kumiau
by
4.9k points