menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Charles bought 11 bottles of juice for $22.33. What is the unit rate?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Charles bought 11 bottles of juice for $22.33. What is the unit rate?
asked
Feb 11, 2023
50.6k
views
21
votes
Charles bought 11 bottles of juice for $22.33. What is the unit rate?
Mathematics
high-school
Hamid Haghdoost
asked
by
Hamid Haghdoost
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
$2.03. The unit rate is the price of one bottle of juice. To solve this simply divide $22.33 by 11.
BenjaminParker
answered
Feb 18, 2023
by
BenjaminParker
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org