50.6k views
21 votes
Charles bought 11 bottles of juice for $22.33. What is the unit rate?

1 Answer

5 votes
$2.03. The unit rate is the price of one bottle of juice. To solve this simply divide $22.33 by 11.
User BenjaminParker
by
7.4k points