169k views
3 votes
A Grocery store offers a cheese sampler that includes a pepper cheddar cheese that cost $15 per kilogram and Pennsylvania jack that cost $11 per kilogram. how many kilograms of each were used to make a 6 kg mixture that cost $12 per kilogram

User Mjaskowski
by
4.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1.5 kg of pepper cheddar cheese and 4.5 kg of Pennsylvania jack was used in the mixture.

Explanation:

Pepper Cheddar cheese = $15 per kilogram

Pennsylvania jack = $11 per kilogram

The cheese sampler includes a Pepper Cheddar cheese and a Pennsylvania jack that cost $15 per kilogram and $11 per kilogram respectively.

The mixture = 6 kg

Let

a = kg of the pepper cheddar cheese

b = kg of the Pennsylvania jack

a + b = 6............(i)

Rate

15a + 11b/6 = 12

15a + 11b = 72.............(ii)

Combine the equation

a + b = 6............(i)

15a + 11b = 72.............(ii)

a = 6 - b

15(6 - b) + 11b = 72

90 - 15b + 11b = 72

90 - 72 = 15b - 11b

18 = 4b

divide both sides by 4

b = 18/4

b = 4.5 kg

insert the value of b in equation (i)

a + b = 6............(i)

a = 6 - 4.5

a = 1.5 kg

1.5 kg of pepper cheddar cheese and 4.5 kg of Pennsylvania jack was used in the mixture.

User Ryan Ogle
by
4.9k points