Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The particle's position is

The particle's velocity is

Step-by-step explanation:
From the question we are told that
at

and from the graph at t = 0

Now the acceleration which is the slope of the graph is mathematically represented as


The negative sign shows that it is a negative slope
Now to obtain the velocity at t = 2 sec
We use the equation of motion as follows

substituting values '


Now to obtain the position of the particle at v = 2 m/s
We use the equation of motion as follows

So


From above
at

So the position at t = 2 s


