Answer:
$63,140
Step-by-step explanation:
For computing the total amount of product cost first we have to find out the total product cost per unit which is shown below
Direct material cost per unit + Direct labor cost per unit + Variable manufacturing overhead per unit + Fixed manufacturing overhead per unit.
= $6.70 + $3.40 + $1.50 + $3.80
= $15.40
Now the
Product cost is
= units produced × cost per unit
= 4,100 units × $15.40
= $63,140
We simply applied the above formulas