19.1k views
4 votes
A 2-yard piece of linen costs $18.54. What is the price per foot?

User Nabster
by
7.9k points

2 Answers

6 votes
The answer is 3.09 per feet
User ThatGuyRussell
by
8.2k points
6 votes

Answer:

3.09 per ft

Explanation:

1 yd = 3ft

so 2 yd = 6ft

6ft = 18.54

18.54 /6ft

3.09 per ft

User Anjaneyulu Battula
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories