137k views
13 votes
A 9-foot roll of wrapping paper costs $6.03. What is the price per yard?

User Fayaz
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

~Denki Kaminari here~

so what we're going to do is, find the cost of wrapping paper per foot,

6.03 divided by 9 = 0.67

now we're going to convert the 9ft into yards,

1 yard= 3ft so, there are 3 yards.

now that we know that there are 3 ft in one yard, we are going to multiply 0.67 by 3

0.67x3= 2.01

so, we got $2.01 per yard

hope this helps :D

User Nikron
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories