76.9k views
1 vote
It cost me $31.50 to fill my 15-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?​

2 Answers

3 votes
$2.10

31.5 / 15 = 2.1
User PandaConda
by
5.4k points
5 votes
31.50/ 15 = 2.10 per gallon
User Goerwin
by
5.1k points