76.9k views
1 vote
It cost me $31.50 to fill my 15-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?​

2 Answers

3 votes
$2.10

31.5 / 15 = 2.1
User PandaConda
by
8.5k points
5 votes
31.50/ 15 = 2.10 per gallon
User Goerwin
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories