162k views
5 votes
Find the mass if the force is 18 N and the acceleration is 2 m/s2

User Levitron
by
7.8k points

2 Answers

7 votes

Answer:

9kg

Step-by-step explanation:

Step one: write the formula of Force

F= M× A

F- Force

M- Mass - Kg

A- Acceleration - m/s²

Step two: Use the formula

F= M× A

M = F/ A

F= 18N, A= 2m/s²

M= 18N / 2m/s² = 9 kg

1 vote

Step-by-step explanation:

f = ma

m = f/a

= 18N / 2m/s2

= 9kg

User Sebastian Hofmann
by
6.1k points