Answer:
9kg
Step-by-step explanation:
Step one: write the formula of Force
F= M× A
F- Force
M- Mass - Kg
A- Acceleration - m/s²
Step two: Use the formula
M = F/ A
F= 18N, A= 2m/s²
M= 18N / 2m/s² = 9 kg
f = ma
m = f/a
= 18N / 2m/s2
= 9kg
7.8m questions
10.5m answers