186k views
0 votes
A gas occupies 4.65 liters at 0.86 atm. What is the pressure if the volume becomes 15.27 L?

1 Answer

3 votes

Answer:

The pressure will be 0.26 atm.

Step-by-step explanation:

Pressure 1=0.86atm

Volume 1=4.65L

Pressure 2=?

Volume 2=15.27L

(0.86)(4.65)=(P2)(15.27)

P2=0.26atm

User Foho
by
7.3k points