menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Three seedless watermelons cost $27. If Rihanna buys 4 seedless watermelons at the same unit price how much will she pay? My work: 3 watermelons: $27 4 watermelons: $36 Explain what I did to find my answer.
asked
Dec 16, 2021
74.5k
views
1
vote
Three seedless watermelons cost $27. If Rihanna buys 4 seedless watermelons at the same unit price how much will she pay?
My work:
3 watermelons: $27
4 watermelons: $36
Explain what I did to find my answer. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Tekumara
asked
by
Tekumara
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
she will pay $36.
you found the price of one watermelon by dividing 3 by 27
Pyfex
answered
Dec 18, 2021
by
Pyfex
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
you divided 27 by 3, and then found the unit price of $9. you then multiplied 9 x 4 to get $36.
Susu
answered
Dec 20, 2021
by
Susu
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 25, 2024
216k
views
A normal watermelon has 22 chromosomes, but seedless watermelons have 33 chromosomes. True / False
Ankur Alankar Biswal
asked
Aug 25, 2024
by
Ankur Alankar Biswal
7.8k
points
Biology
high-school
1
answer
1
vote
216k
views
asked
Mar 25, 2024
75.4k
views
Suppose that the weight of seedless watermelons is normally distributed with mean 6.1 kg. and standard deviation 1.2 kg. Let X be the weight of a randomly selected seedless watermelon. Round all answers
Gosulove
asked
Mar 25, 2024
by
Gosulove
8.6k
points
Mathematics
college
2
answers
5
votes
75.4k
views
asked
Apr 8, 2018
123k
views
One seedless watermelon costs $2. How many seedless watermelons can you buy for $30?
Akhilesh Kamate
asked
Apr 8, 2018
by
Akhilesh Kamate
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
123k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org