196k views
3 votes
PLEASE HELP ME!!!! DUE IN 5 MINUTES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A sign at a local book store reads, "5 notebooks for $8.50." What is the unit price?

User Rebbeca
by
4.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

12

Explanation:

User Nicolas Dusart
by
5.5k points
3 votes

Answer:

$1.70

Explanation:

Divide the price by the number of notebooks to get unit rate.


(price)/(items) =(8.50)/(5) =$1.70

Each notebook should cost $1.70.

User Sanjay Sharma
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.