179k views
4 votes
Which is the unit rate if 4 tuna cans are sold for $6

User Taggon
by
8.0k points

2 Answers

1 vote

Answer:

The unit rate is $1.50 per can.

Explanation:

Price: $6

Number of Cans Purchased at This Price: 4

$6/4 cans=$1.50 per can

User Stephan Michels
by
8.1k points
3 votes

Answer:

$1.50 per can

Explanation:

6/4 = 1.5

to check your answer, do 1.50*4, and you get $6

hope this helps :)

User WheatBeak
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories