Answer:
$0.75 per mango
Explanation:
To work this out you would simply divide the price of $3 by the quantity of 4, which gives you $0.75. This is because the price of 4 mangoes is given and to find the price of 1 you would divide 3 by 4.
The price per unit
![=(price)/(quantity)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/x4dq12dkcyg2kit02cmixw9o4uwa5m4iqk.png)
1) Divide 3 by 4.
![3/4=0.75](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/snsro4wja8nh6m0xtkrn9qt6p9vsc0zkau.png)
Double checking:
To double check your answer you would just multiply 0.75 by 4, which gives you 3. If in this example the answer is 3 then the price per unit is correct.
1) Multiply 0.75 by 4.
![0.75*4=3](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/t0jfjb6rcyncmqnv63fowj9t4dous32ifm.png)