Answer:
$0.75 per mango
Explanation:
To work this out you would simply divide the price of $3 by the quantity of 4, which gives you $0.75. This is because the price of 4 mangoes is given and to find the price of 1 you would divide 3 by 4.
The price per unit
1) Divide 3 by 4.
Double checking:
To double check your answer you would just multiply 0.75 by 4, which gives you 3. If in this example the answer is 3 then the price per unit is correct.
1) Multiply 0.75 by 4.