215k views
0 votes
Bob makes $15.78 from selling 78.5 ounces of lemonade find the unit price in dollars per ounce if necessary round your answer to the nearest cent

1 Answer

4 votes

Answer:

The unit price per ounce in dollars is $0.20

Explanation:

To solve this problem we have to divide the total amount of dollars by the total amount of ounces

$15.78 / 78.5 = $0.2010191083

Round to the neares cent

$0.2010191083 = $0.20

The unit price per ounce in dollars is $0.20

User Mario Vernari
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories