Answer:
$16 increase on income
Step-by-step explanation:
Cost of purchase - $125
Direct materials - $ 38
Direct labor - $ $50
Overhead - $ 75
Incremental variable cost -$21
Relevant cost = $(38 + 50 +21)= $109
Cost saved = $(125-109) = $16
It is cheaper to manufacture than buying.