Answer:
563.25 km
Explanation:
let
be the the distance it takes for the car to get to top speed and
be distance traveled can be found by multiplying its top speed (150 km/h) by the number of hours that it takes for the car to finish the race. The total distance d is given as:

To get
, the car is initially at rest (i.e 0 km/h) and then it accelerates to a speed of 150 km/hr within 0.01 hrs. Let u = initial velocity = 0 km/hr, v = final velocity = 150 km/hr and the time taken (
) = 0.01 hrs. Therefore:

To get
, we use the formula
= v
, where v =150 km / hr and
= 3.75 hrs. Therefore:

