72.5k views
5 votes
10-oz tube of toothpaste for $2.92 what is the equivalent unit price. Round to the nearest cent

User Ymartin
by
8.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.29/oz

Explanation:

We want to find the unit price, which is basically just the cost of 1 ounce of toothpaste.

We know that 10 ounces is $2.92, so let's set up a proportion:


(10)/(2.92) =(1)/(x), where x is the cost of 1 ounce

Cross-multiply:

10 * x = 2.92 * 1

10x = 2.92

x = 0.292 ≈ $0.29/oz

Hope this helps!

User Evaneus
by
8.1k points
1 vote

Answer:

29 cents or $0.29

Explanation:

10 oz : 2.92

1 oz : X

X/2.92 = 1/10

X = 2.92/10

X = $0.292

Or 29.2 cents

Nearest cents, 29 cents

User Shuji
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories