72.5k views
5 votes
10-oz tube of toothpaste for $2.92 what is the equivalent unit price. Round to the nearest cent

User Ymartin
by
6.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.29/oz

Explanation:

We want to find the unit price, which is basically just the cost of 1 ounce of toothpaste.

We know that 10 ounces is $2.92, so let's set up a proportion:


(10)/(2.92) =(1)/(x), where x is the cost of 1 ounce

Cross-multiply:

10 * x = 2.92 * 1

10x = 2.92

x = 0.292 ≈ $0.29/oz

Hope this helps!

User Evaneus
by
6.1k points
1 vote

Answer:

29 cents or $0.29

Explanation:

10 oz : 2.92

1 oz : X

X/2.92 = 1/10

X = 2.92/10

X = $0.292

Or 29.2 cents

Nearest cents, 29 cents

User Shuji
by
5.6k points