Answer:
a) the aerodynamic force is 1.083x10⁴N
b) If the CL factor changes, the response also changes, since the aerodynamic force is dependent on said factor
Step-by-step explanation:
Given data:
v=20m/s
Apole=20*0.12=2.4m²
Aflag=2*2.5=5m²
The total area is:
Atotal=2.4+5=7.4m²
The properties of the air at 30°C are:
v=1.6036x10⁻⁵m²/s
ρ=1.1649kg/m³
a) First, we need to calculate the coefficient of lift:

Here, θ=90°, thus, the expression is:

The mathematical expression to calculate the aerodynamic force is:

b) If the CL factor changes, the response also changes, since the aerodynamic force is dependent on said factor