129k views
5 votes
Tammy paid $12.98 for a 6.35-kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $14.88 for a 7.03-kg bag at a different store.

Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

User GalmWing
by
5.3k points

2 Answers

5 votes

Answer:

First bag's unit price=$1.92 per kg Second bag's unit price=$1.87 per kg

Explanation:

The only thing you will need to round it 1.92 we you round 1.92 becomes 1.93

User Blazing Fast
by
4.7k points
5 votes

Answer:

(a)$2.04 per kg

(b)$2.12 per kg

(c)First Bag

Explanation:

1st Bag

Tammy paid $12.98 for a 6.35-kg bag of dog food.


\text{Unit Price (Price per Kg)}=(\$12.98)/(6.35kg) =\$2.04 \text{ per kg}

2nd Bag

At a different store, she paid $14.88 for a 7.03-kg bag .


\text{Unit Price (Price per Kg)} =(\$14.88)/(7.03kg) =\$2.12 \text{ per kg}

The first bag is better as it is cheaper.

User Reynaldo Aguilar
by
4.6k points