103k views
22 votes
50 pounds of dog food for $38.00
what is the unit rate

User KesaVan
by
8.2k points

2 Answers

8 votes

Answer:

rounded up to 1.32 pounds for 1 dollar

Explanation:

Simply take 50 and divide it by 38 to get your answer

User Mostafa Aghajani
by
8.0k points
8 votes

Answer:

about 1.32 pounds for 1 dollar

Explanation:

simply do 50÷38 then you get your answer

User Latinos
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories