Answer : The mole fraction of NaCl in a mixture is, 0.360
Explanation : Given,
Moles of
= 7.21 mole
Moles of
= 9.37 mole
Moles of
= 3.42 mole
Now we have to calculate the mole fraction of
.

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the mole fraction of NaCl in a mixture is, 0.360