The complete question is;
The surface areas of two similar solids are 441 cm² and 225 cm². If the volume of the smaller solid is 250 cm³ what is the volume of the larger solid to the nearest cubic centimeter
Answer:
volume of the larger solid;V = 686 cm³
Explanation:
We are given that;
Area of smaller solid = 225 cm²
Area of bigger solid = 441 cm²
Now, let r be the ratio of similarity;
Thus ratio of big to small solid is gotten from;
441 = 225 x r²
441/225 = r²
r =√441/225
r = 21/15 = 7/5
Now, let V be the volume of the larger solid.
Thus;
V = r³(250)
V = (7/5)³(250)
V = 686 cm³