7.3k views
1 vote
Chicago Pizza charges $10.49 for a medium 14" pepperoni pizza and NY Pizza charges $20.99 for an x-large 18" pepperoni pizza.

Question #2. Find the cost per square inch of the NY Pizza rounded to the nearest cent.



$0.02 per square inch

$0.37 per square inch

$0.08 per square inch

$0.07 per square inch

User Pere
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The cost per square inch for the NY pizza is $0.08.

Explanation:

To solve this problem we first need to calculate the area of each pizza, since they're circular their area is given by:

area = pi*r² = pi*(d/2)²

Chicago:

area = 3.14*(14/2)² = 153.86 square inches

NY:

area = 3.14*(18/2)² = 254.34 square inches

The cost per square inch is given by the cost of the pizza divided by it's area. So for NY:

cost per square inch = 20.99/254.34 = $0.08 per square inch

User Jatin Mehrotra
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories