7.3k views
1 vote
Chicago Pizza charges $10.49 for a medium 14" pepperoni pizza and NY Pizza charges $20.99 for an x-large 18" pepperoni pizza.

Question #2. Find the cost per square inch of the NY Pizza rounded to the nearest cent.



$0.02 per square inch

$0.37 per square inch

$0.08 per square inch

$0.07 per square inch

User Pere
by
5.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The cost per square inch for the NY pizza is $0.08.

Explanation:

To solve this problem we first need to calculate the area of each pizza, since they're circular their area is given by:

area = pi*r² = pi*(d/2)²

Chicago:

area = 3.14*(14/2)² = 153.86 square inches

NY:

area = 3.14*(18/2)² = 254.34 square inches

The cost per square inch is given by the cost of the pizza divided by it's area. So for NY:

cost per square inch = 20.99/254.34 = $0.08 per square inch

User Jatin Mehrotra
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.