Answer:
The cost per square inch for the NY pizza is $0.08.
Explanation:
To solve this problem we first need to calculate the area of each pizza, since they're circular their area is given by:
area = pi*r² = pi*(d/2)²
Chicago:
area = 3.14*(14/2)² = 153.86 square inches
NY:
area = 3.14*(18/2)² = 254.34 square inches
The cost per square inch is given by the cost of the pizza divided by it's area. So for NY:
cost per square inch = 20.99/254.34 = $0.08 per square inch