68.0k views
3 votes
he following static budget is provided: Units 22,000 Units Sales $ 220,000 Less variable costs: Manufacturing costs $ 77,000 Selling and administrative costs $ 44,000 Contribution margin $ 99,000 Less fixed costs: Manufacturing costs $ 30,800 Selling and administrative costs $ 18,700 Net income $ 49,500 What will budgeted net income equal if 20,000 units are produced and sold?

User Shamster
by
5.0k points

2 Answers

7 votes

Answer:

$46,864

Step-by-step explanation:

sales (220,000/22,000)*20,000 $200,000

variable costs ($77,000/22,000)*20,000 (63,636)

selling and Admin (44,000/22,000)*20,000 ($40,000)

Manufacturing costs fixed ($30,800)

Selling and Admin-fixed ($18,700)

Net income $46,864

User Booksman
by
4.6k points
0 votes

Answer:

Net income = $ 40,500 (assuming fixed costs remain constant)

Net income = $ 45,000 when fixed costs do not remain constant.

Step-by-step explanation:

We calculate the unit price by dividing the total cost by the number of units.

Units 22,000

Units Sales $ 220,000 / 22,000= $ 10

Less variable costs:

Manufacturing costs $ 77,000 /22,000= $3.5

Selling and administrative costs $ 44,000 /22,000= $2

Contribution margin $ 99,000

Less fixed costs:

Manufacturing costs $ 30,800

Selling and administrative costs $ 18,700

Net income $ 49,500

We apply the unit costs to the number of units given to get the net income for 20,000 units.

Units 20,000

Units Sales $ 10*20,000= $ 200,000

Less variable costs:

Manufacturing costs $3.5*20,000= $ 70,000

Selling and administrative costs $2*20,000= $ 40,000

Contribution margin $ 90,000

Less fixed costs:

Manufacturing costs $ 30,800 (assuming fixed costs remain constant)

Selling and administrative costs $ 18,700 (assuming fixed costs remain constant)

Net income $ 40,500

When fixed costs also change .

Units 20,000

Units Sales $ 10*20,000= $ 200,000

Less variable costs:

Manufacturing costs $3.5*20,000= $ 70,000

Selling and administrative costs $2*20,000= $ 40,000

Contribution margin $ 90,000

Less fixed costs:

Manufacturing costs ($ 30,800/ 22,000 )*20,000= 28,000

Selling and administrative costs ($ 18,700 / 22,000 )*20,000= 17,000

Net income $ 45,000

User Waweru
by
5.0k points