menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Stephanie bought 5 bananas for $1.25. What is the unit rate for one banana?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Stephanie bought 5 bananas for $1.25. What is the unit rate for one banana?
asked
Sep 21, 2021
77.9k
views
3
votes
Stephanie bought 5 bananas for $1.25. What is the unit rate for one banana?
Mathematics
middle-school
Susie Derkins
asked
by
Susie Derkins
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
.25 because 1.25/5 = .25
Vonetta
answered
Sep 22, 2021
by
Vonetta
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Answer:
1.25/5 =
$0.25 per unit
Explanation:
IgorGanapolsky
answered
Sep 28, 2021
by
IgorGanapolsky
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org