77.9k views
3 votes
Stephanie bought 5 bananas for $1.25. What is the unit rate for one banana?

2 Answers

7 votes
.25 because 1.25/5 = .25
User Vonetta
by
4.9k points
7 votes

Answer:

1.25/5 = $0.25 per unit

Explanation:

User IgorGanapolsky
by
4.9k points