149k views
2 votes
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

2 Answers

2 votes

$6.50 for one pizza

I hope this helps :)

User Damaris
by
4.6k points
1 vote

Answer:

$6.50 per pizza

Explanation:

you get the 97.50 and you divided it by 15 and you will get 6.5 which is automatically 6.50$, hope it helps

User Fathurzero
by
4.6k points