31.7k views
1 vote
At the local grocery store, 2 bottles of water cost $3.00 and a box of 5 granola

bars cost $4.00.
What is the cost for 4, 6, and 8 bottles of water? What is the unit rate for a bottle of

1 Answer

2 votes

Answer:

I don't really understand your question, but I'll try my best

Explanation:

Equation:

3.00 ÷ 2 = $1.50 each bottle of water

4.00 ÷ 5 = $0.80 for each granola bar

8 bottles of water would be $12

4 boxes of granola would be $3.2

6 boxes of granola would be $4.8

I hope that helps!

User Enzey
by
5.1k points